Kategórie
Archív

Symbolika kvetov: Frézia

História frézií

Frézia patrí do rodu Freesia a je členom rodiny Iris. Svoje meno dostala na počesť nemeckého lekára Friedricha Frese. Pôvod väčšiny odrôd frézií pochádza práve z Južnej Afriky. Kvety, ktoré sú lineárne a úzke s výnimočne krásnou vôňou dodávajú tejto rastlinke jedinečné čaro.

 

Európania spoznali fréziu približne v 19. storočí. Predovšetkým francúzski pestovatelia ocenili túto africkú krásku a ozdobili ňou palácové komory. Zároveň sa jej vábivá vôňa začala používať aj v parfumérií ako nota srdca. V aromaterapii sa jej vôňa používa na zmiernenie únavy, bolesti hlavy a stresu.

vyznam kvetov frézií

Význam kvetu – Frézia

V reči kvetov, darovaním frézií hovoríte „ Verím ti láska moja“. Symbolizuje vyrovnanosť a mladosť. Frézia poskytuje informáciu, že je vytrvalá v tvrdohlavosti, nebojácna, v argumentoch šikovne využíva taktiku nepriateľa, nikdy však nezasahuje porazeného.

Podľa kvetinového horoskopu je frézia ideálnym kvetom pre ľudí narodených od 24. októbra do 2. novembra.

Pestovanie frézie

Výška rastliny až 70 cm, kvety  sú červené, ružové, šarlátové či biele. Kvitne od mája do júna.

V izbových podmienkach sa frézia pestuje pri teplote 12 až 16 stupňov, pri vyššej teplote vytvára na úkor kvitnutia zelenú hmotu. Musia byť vybavené ľahkým a čerstvým vzduchom.

V otvorenom priestranstve frézie kvitnú viac ako mesiac. Cítia sa dobre na svetlých miestach, ale chránené pred vetrom.  V období pučania a kvitnutia je pre kvitnúce rastliny nevyhnutné hojné zalievanie a hnojenie minerálnymi hnojivami.

 

Ak túžite potešiť vašu milovanú osobu krásnou kyticou frézií. Neváhajte nás kontaktovať alebo objednajte priamo online. Kvetonoš ponúka donášku kytíc a rozvoz kvetov po celej Bratislave a okolí. Odporúčame kyticu frézií mix farieb.