Kategórie
Archív

Symbolika kvetov: Tulipán

História tulipánov siaha do 14. storočia a tieto farebné krásky pochádzajú z Číny. Väčšinou si ľudia myslia, že tulipány sú pôvodom z Holandska, no nie je tomu tak. Rodisko tulipánov je okolie Pamíru v Číne. Obchodné cesty rozšírili túto krásku najprv do Turecka, severnej Afriky a následne už do Európy. Prvá zmienka výskytu tulipánov v Európe bola práve vo Viedenskej botanickej záhrade.

Prečo sa tulipán volá tulipán?

Pôvodne sa v turečtine nazýval tulipán „lalei“, tam to tak ostalo celé roky. Zvyšok sveta však volá tulipán vďaka novinárovi, ktorý tento kvet opísal ako „obrátený turban“.

Význam tulipánu

Tulipán je symbolom silnej emócie z lásky a milovania sa navzájom. Ak darujete niekomu kyticu z tulipánov dávate mu jasne najavo svoju priazeň, lásku a vášeň.

Tulipánová mánia

Počuli ste o tulipánovej mánii v Holandsku v 17. storočí? Je to zaujímavý príbeh ako môže jedna cibuľka tulipánov stáť ako celý dom. V tom čase v Holandsku nastala tulipánová davová psychóza a začalo sa s tulipánmi obchodovať. Obchodovali všetci, obchodníci, špekulanti, remeselníci aj sedliaci. Každý chcel vlastniť aspoň cibuľku tulipánov, vnímali to ako investíciu lebo ceny sa zvyšovali z roka na rok. Napríklad v roku 1635 za 100- tisíc guldenov sa dalo kúpiť asi 40 cibuliek tulipánov. V porovnaní s inými komoditami by ste za to mali sto ton masla alebo 3 tisíc prasiat. Na dnešné eurá to vychádza ako keby cibuľka tulipánu stála cca 30-tisíc eur. Šialené, však.